Haberler

Türkiye’nin Enerji İthalatı ve Üretim Maliyetlerine Etkisi

Enerji, üretimde hammadde kadar önemli ihtiyaç kaynaklarından biri olarak bilinmektedir. Ülkemiz ürettiği enerji kaynaklarının yanı sıra, enerji de dışa bağımlı ülkeler arasındadır. Doğalgaz, petrol, LPG Elektrik başlıca ithal ettiğimiz enerji kaynakları arasında yer almaktadır. Enerji maliyeti Ülkemiz İthalatında da önemli bir paya sahiptir. Bu da ürettiğimiz mallara ek maliyet olarak yansımaktadır. Ülkemiz enerji üretiminde hidroelektrik santrallerle (HES) su enerjisinden, kömür madenleri ve petrol kaynakları ile yakıt enerjisinden faydalanmaktadır.

Üretici için enerji maliyetleri ürünün fiyatını belirlemede en önemli kalemlerden birisidir. Artan enerji fiyatları ürünün fiyatına artırır. Bu da ülke ekonomisine enflasyon olarak yansır. Dolayısıyla ülke ekonomisini etkileyen en önemli kalemlerden birinin ‘Enerji’ olduğu sonucu çıkmaktadır.

Ülkemiz enerji maliyetlerini düşürmek ekonomiyi canlı tutmak için şart. Peki bunu nasıl yapabiliriz? İlk olarak, hayatımızın tüm alanlarında fabrikada, evde, işyerinde enerji tasarrufu sağlayan cihaz kullanımları önem arz etmektedir. Gereksiz kullanımlardan kaçınılmalıdır. İkinci olarak kendi elektriğimizi üretecek adımlar atılmasıdır. Özellikle Avrupa’da gelişen yenilenebilir enerji üretiminin Ülkemizde de yaygınlaştırılması, her ilde, her ilçede kendi kendine yeten enerji kaynakları sağlanmalıdır. Doğa dostu yenilenebilir enerji kaynakları geleceğimiz açısından da önem arz etmekte olup, Avrupa Birliği Finansal Kaynakları ile %66 oranında hibe oranlı finansman ile desteklenmektedir. Ayrıca, toplu taşıma araçları metro, hızlı tren gibi demiryolu ağı her ilde ve şehirlerarası taşımacılıkta ulaşım ağı geliştirilmelidir. Maden kaynakları aktif olarak kullanılmalıdır. Enerji maliyeti düştükçe daha düşük maliyetli ürün üretebilir hem iç piyasada hem de ihracatta daha güzel işler yapabiliriz.

Biz de Umay Group olarak fabrikalarımızda, işyerlerimizde enerji tasarrufuna önem vermekteyiz.

DOĞALDAN meyve suları olarak Ankara’da bulunan üretim tesislerimizde üretimde enerji tasarruflu modern üretim makinaları kullanılmaktadır. Bu da bize uygun maliyetli ve rekabetçi fiyat olanağı sağlamaktadır. Vitamin deposu %100 meyveden, katkı maddesi ve koruyucu madde içermeyen, meyveden sıkma yöntemi ile elde edilen 10 farklı tatta, 1 litre ve 250ml metal kapaklı cam şişelerde tüketiciye sunulan DOĞALDAN meyve suları ile dünyaya sağlıklı, kaliteli meyve suları üretmekteyiz. Ürün çeşitlerimiz Nar, Karadut, Böğürtlen, Ahududu, Beyaz Üzüm, Siyah Üzüm, Vişne, Elma, Karışık Meyve suları ile Demirhindi Şerbeti’nden oluşmaktadır. Ürünlerimizde meyvelerden gelen antioksidan mevcuttur. DOĞALDAN meyve sularını tüketmek bağışıklık sistemimize oldukça faydalıdır. Vücut vitamin eksikliklerini giderir. Hastalıklara ve virüslere karşı direncimizi artırdığından sağlığımız açısından önem arz etmektedir. Kalp dostu olup kansızlığa iyi gelir. Tüm ürünlerimiz en çok tercih edilen meyvelerden oluşmaktadır. DOĞALDAN meyve suları olarak enerji tasarrufu ile üretim, satış ve ihracata tüm hızımızla devam etmekteyiz.

Ayrıca, Umay Group Tekstil olarak Batman Organizede 2014 yılından bu yana faaliyet gösteren ‘Primark onaylı’ dikim fabrikamızda enerji tasarrufuna önem vermekteyiz. 850 çalışanı ile bu yılda uygun maliyetlerle pijama takımı, eşofman takımı, tişört, elbise, takım elbise, gecelik gibi kıyafetler dikmeye, medikal alanda 5 katlı FFP2 ve 3 katlı virüs korumalı günlük maske, medikal tulum ve medikal önlük üretmeye ve ihraç etmeye devam ediyoruz.

Diğer taraftan May çorap olarak, İstanbul Bayrampaşa’da bulunan üretim fabrikasında da enerji tasarrufuna önem vermekte ve doğaya zarar vermeyen üretimler yapmaktayız.  Yüzlerde çeşide sahip çorap modellerimizde hem modaya uygun hem de nostalji modellerimiz bulunmakta olup, kaliteli, uygun fiyatlı çoraplarımızı 2021 kış sezonunda da üretmeye ve ihraç etmeye devam ediyoruz. Çorap çeşitliliği olarak her yaşa ve isteğe hitap edebilecek bambu, pamuk, modal ve kuzu yününden üretilen erkek, bayan, çocuklar üretilen patik, kısa çorap, uzun çorap, külotlu çorap ve tayt modellerimiz bulunmaktadır. Çoraplarımız İngiltere, Almanya, Rusya başta olmak üzere tüm Avrupa ülkelerine ihraç edilmektedir. Dilerseniz, sizin markanızla ve dilediğiniz modellerde de fason üretim yapıyoruz. MAY ÇORAP olarak, enerji tasarrufu ile uygun maliyetli çoraplar üretmeye, hızlı, kaliteli ve güvenli hizmet vermeye, her gün daha iyisi için çalışmaya devam ediyoruz.

Umay Group Gıda, Tekstil ve Medikal olarak DOĞALDAN meyve suları ve MAY ÇORAP kalitesiyle, doğa dostu ve sağlıklı ürünlerle, ülkemiz ve dünyamız için üretmeye devam edeceğiz.

‘BİRLİKTE HER ŞEY MÜMKÜN’

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir