Uncategorized

Bilinçli Tüketicinin Dikkat Etmesi Gereken Hususlar Nelerdir?

Bilinçli bir tüketici olarak ilk olarak dikkat etmemiz gereken hususların başında gerçekten bir ürüne ihtiyacımızın olup olmadığı gelmelidir. Eğer bir ürüne ihtiyacımız yok ise ucuz diye satın almak bize hem maddi hem de ruhsal açıdan sıkıntı oluşturmaktadır. Kullanılmayacak bir ürünü uzun süre saklamak ve belki de hiç kullanmadan atmak, hem aile ekonomimize hem de ülke-dünya ekonomimize zarar vermektedir.
İkinci olarak yine kendi ekonomimiz açısından satın alacağımız ürün fiyatının bütçemize uygun olup olmadığına bakmaktır. Bu alacağımız ürünün en ucuzunu almamız anlamına gelmemektedir. Bunun karşılığı fiyat- performans , dayanıklılık, kullanım süresi, kalitesi dikkate alınarak değerlendirilmelidir en uygun ürün seçilmelidir. Diğer bir husus ise, mal teslimine dikkat edilmelidir. Güvenilir olmayan yerlerden alışveriş yapılmamalı, özellikle online alışverişlerde daha önce denenmiş güvenilir site ve güvenilir satıcılar seçilmelidir. Mümkünse mali teslim almadan alım sözleşmesi imzalanmamalıdır , ödeme yapılmamalıdır. Bir diğer husus, alınacak ürünün malın sağlam olması, defolu, ayıplı vb. olmaması için kontrol edilerek teslim alınmalıdır. Özellikle online alışverişlerde kargo teslimatları kontrol edilerek alınmalıdır. Ayrıca, ürün alım sözleşmeleri imzalanmadan önce mutlaka okunmalıdır.
Sözleşmelerde satıcının adı, ünvanlı ve adres, düzenlenme tarihi, malın cinsi ve miktarı, malın teslim alınma tarihi, malın satın alınma fiyatı mutlaka belirtilmelidir. Online alışverişlerde mağazadan satın alma hakları dışında ayrıca, gerekçe göstermeden bir malı teslim aldığınız tarihten itibaren en az 7 gün içerisinde kabul veya reddetmek hakkımız bulunmaktadır. Bu süre satıcı tarafından arttırılabilir.
Satın aldığımız mal arızalı, defolu vb. ise teslim tarihinden itibaren 15 gün içerisinde satıcı firmaya iade edilmeli, değişim veya ücret iadesi talep edilmelidir. Son olarak, garanti süresi olan ürünler tercih edilmelidir.

Biz de Umay Group olarak, gıda, meyve suyu, tekstil, çorap ve medikal ürünlerimizle hem yurtiçi hem de yurtdışı satışlarımıza, tüketici haklarını gözeterek üretmeye ve satışına devam etmekteyiz. Meyve suyunda DOĞALDAN Meyve Sularını üretiyor ve dünyaya ihraç ediyoruz. Elma suyu, Nar suyu, pandemiden dolayı önemi artan mor meyvelerden yapılan meyve suları ile Avrupa marketlerinde raflardaki yerimizi alıyoruz. Umay Group olarak Ankara’da bulunan fabrikamızda, %100 meyveden yapılan, katkı maddesi içermeyen ve koruyucu madde içermeyen, sıkma yöntemi ile doğal meyveden elde edilen 10 farklı tatta, 1 litre ve 250ml metal kapaklı cam şişelerde sunulan DOĞALDAN meyve sularını üretmekteyiz. Ürünlerimiz Böğürtlen, Karadut, Ahududu, Nar, Beyaz ve Siyah Üzüm, Vişne, Elma, Karışık Meyve suları ve Demirhindi Şerbeti’nden oluşmaktadır. Ürünlerimiz antioksidan olup, bu bağışıklık sistemimizi güçlendirmektedir. Özellikle Karadut Suyu , Böğürtlen Suyu, Ahududu içeriğinde vitamin bakımından oldukça zengindir. Kırmızı kan hücreleri üretir.

Umay Group olarak Batman Organizede 2014 yılında kurulan Primark onaylı Umay Group Tekstil dikim fabrikamız, yüksek çalışan kapasite ile bu yılda pijama takımı, eşofman takımı, tişört, elbise, takım elbise, gecelik, ayrıca medikal ürünlerde maske, tulum ve önlük üretmeye ve ihraç etmeye devam ediyoruz.

Diğer taraftan May çorap olarak, modaya uygun, kaliteli, uygun fiyatlı çoraplarımızı İstanbul’da bulunan üretim fabrikamızda kış sezonu için üretmeye ve ihraç etmeye devam ediyoruz. Çorap çeşitliliği olarak bambu, pamuk, modal ve kuzu yününden erkek, bayan, çocuk için babet, kısa çorap, uzun çorap, külotlu çorap ve tayt modellerimizle geniş bir ürün yelpazemiz mevcut. En çok ihracat gerçekleştirilen ülkeler İngiltere, Almanya, Rusya başta olmak üzere tüm Avrupa ülkelerine ihracatı için çalışmalarımıza devam ediyoruz. Dilerseniz, Tekstil fabrikamızda olduğu gibi çorapta da yüksek adetli ve süreklilik arz eden alımlarda markanızla ve dilediğiniz modellerde üretim yapıyoruz. Kaliteli ve güvenli hizmet vermeye, her gün daha iyisi için çalışmaya çorap sektöründe de devam ediyoruz.

Sonuç olarak, ülkemizin ihracattaki bu yükselen hacmi bir süre daha devam edecek gibi duruyor. Türkiye mallarının kaliteli olması ve aynı fiyata daha kaliteli malları alma imkânı sağlaması, ihracat ülkesi olarak tercih edilen ve ürün tanınırlığı arttıkça ihracat hacminin daha da artacağı kaçınılmaz. Yeter ki biz ürün kalitesinden ödün vermeyelim. Bu bize dış ticaret açığının kapanması ile birlikte Türk Lirası’nın değerinin artması imkanını sağlamaktadır.

Umay Group olarak gıda, tekstil ve medikalde hem Ülkemiz için, hem de dünya ticareti için çalışmaya devam edeceğiz…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir